SHOWROOM

Denim Hikayesi

Denim (kot pantolon kumaşı) fitilli, kaba pamuk ipliğinden çift katlı dokunmuş bir kumaştır.

Bu malzemenin esasını; tersi ve düzü çarprazlama bir dokuma olması teşkil eder. Normal pamuklu dokumalardan ayırt edilme özelliği budur. Kot pantolon kumaşı, 18. yüzyıldan beri Amerikada kullanılagelmektedir. Kelime olarak manası, tarla işlerinde kullanılan kaba ve çok sağlam kumaş demektir. Fransa'dan gelmiş bir kelimedir. Andry ailesinin bir buluşudur.

Kot pantolon kumaşı, indigo denilen ve yıkandıkça açılan mavi boya ile boyanır ve adına "jeans" veya "jean" denir. Diğer pamuklu kumaşlardan oluşu göz alıcı olması ile ayrılır. Aslında jean ismi Fransızca Genoa ve İtalyanca genes kelimelerinden gelmektedir. İlk kot pantolon İtalya'da genes adıyla imal edilmiştir.

Benzer özelliklerde bir pamuklu dokumada Amerika'da yapılmış olup öncelikle tren işçileri kullanmıştır. Renkleri siyah ve mavi veya karışık renklerde olmakla beraber naturel boyanmamışıda kullanılmıştır. Hickory olarakta anılan kumaş benzer kumaşlarla dokunmuş ve genellikle mont olarak kullanılmıştır. Bu ismin menşei, California' da altın madeni arama ocaklarında çalışan NewYork'lu işçilerden gelmekte olup 1849 yılında "Hickory Shirts" adıyla tanınmıştır.

Hickory kumaşı daha sonraları Amerikan iç savaş yıllarında pantolon,mont ve gömlek olarak ilgi görmüştür.